دسته‌بندی نشده

سرویس قابلمه یکی از اصلی‌ترین لوازم آشپزخانه

سرویس قابلمه

آشپزخانه قلب تپنده هر خانه‌ای است. محیطی که در آن هر روز غذاهای مختلفی پخته می‌شود. مطمئنا داشتن قابلمه‌های  مناسب می‌تواند به آشپزی ما کمک زیادی کند تا غذای دلچسبی تهیه شود. به جرات می‌توان گفت اگر از مواد غذایی مناسب استفاده کنید و سرویس قابلمه شما درست نباشد، به هیچ عنوان غذای دلچسبی نخواهید خورد. در ادامه همراه ما باشید تا راجع به این مورد صحبت بیشتری داشته باشیم.

فاکتورهای مهم در خرید سرویس قابلمه مناسب

در انتخاب و خرید  سرویس قابلمه، فاکتورهای مهمی وجود دارد که اطلاع از   آن باعث می‌شود تا خرید درستی داشته باشید. یکی از این فاکتورها، ابعاد و اندازه قابلمه‌ها است. هر قابلمه‌ای طبق ابعاد استاندارد باید تولید شده باشد. در صورتی که این ابعاد استاندارد نباشند، در میزان موادی که باید استفاده کنید، دچار مشکل خواهید شد.

فاکتور مهم دیگر در خرید، جنس انتخاب شده است که در آشپزی نقش مهمی را ایفا می‌کند. علاوه بر موارد بالا به دسته‌های این وسیله باید اشاره کرد. دسته‌های این وسیله بهتر است که به  سرویس مورد نظر وصل و از جنس خود قابلمه باشد. چنان‌چه دسته‌ها از جنس خود قابلمه نباشد، جنس برنج و یا آهن بهتر است.

در فاکتورهای مهم خرید سرویس مورد نظر، شکل و ظاهر را نباید فراموش کرد. به طور قطع، شکل و ظاهر زیبای قابلمه باعث می‌شود تا از آشپزی خود لذت بیشتری ببرید.  سالم بودن آن نیز بسیار اهمیت دارد. به دلیل آن‌که در ساخت برخی سرویس‌های مورد نظر، از مواد شیمیایی و ناسالم استفاده می‌شود. همین مورد باعث می‌شود تا مواد شیمیایی وارد غذا و سلامت ما را به خطر اندازد.

سرویس قابلمه

اما شاید برای برخی از افرادی که قصد خرید دارند، قیمت نیز امر مهمی باشد. پس به قیمت سرویس انتخاب شده، توجه کافی داشته باشید. به دلیل آن‌که جنس با قیمت باید تطابق داشته باشد.

همچنین لوازم چوبی آشپزخانه نیز میتواند تکمیل کننده ی ست سرویس قابلمه شما باشد.

جنس و سایز سرویس قابلمه

حتماً شما هم اطلاع دارید که در حال حاضر، قابلمه از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود. توصیه می‌شود تا قبل  خرید از جنس و ابعاد آن اطلاع درستی به دست آورید تا در زمان انتخاب، دچار شک و تردید نشوید. یکی از جنس‌های سرویس قابلمه، تفلون است. جنس‌های دیگری که این سرویس‌ها از آن ساخته می‌شود، چدن و یا استیل  است.

یکی دیگر از جنس‌هایی که در قابلمه استفاده می‌شود، گرانیتی و یا پیرکس است. جنس دیگر این قابلمه‌ها، آلومینیوم، لعاب و یا مس هست. البته باید گفت  که استفاده از هر کدام جنس این قابلمه‌ها مزایا و معایبی به همراه دارد.

 این سرویس‌ها از کوچک‌ترین سایز  دوازده و چهارده شروع می‌شود که مخصوص یک نفره و سایز دیگر شانزده که برای یک تا دو نفر کافی است. اما اگر برای دو تا سه نفر قصد پخت غذا دارید سایز هجده،  سه تا چهار نفر  سایز  بیست و  سه تا پنج نفر سایز بیست‌ودو مناسب است.  برای چهار تا شش نفر در سایز بیست‌وچهار و پنج تا هفت نفر در سایز بیست‌وشش باید غذا پخته شود.

سایز دیگر بیست‌وهشت است که برای شش تا هشت نفر و یا سایز سی که برای هفت تا نه نفر استفاده می‌شود. سایزهای دیگری نیز وجود دارد که هر کدام برای تعداد نفرات مشخصی باید استفاده شود. لازم به ذکر است که اندازه دهانه قابلمه، سایز را تعیین می‌کند.

سرویس قابلمه

ویژگی‌های سرویس قابلمه

یکی از نکات مهمی که در هنگام خرید باید توجه کافی داشته باشید، ویژگی‌های سرویس مورد نظر است. برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • کیفیت سرویس قابلمه که از جنس و مواد درجه یک باید تولید شده باشد.
 • از ویژگی بارز دیگر، وزن سرویس مورد نظر است. توصیه می‌شود تا وزن سبک را انتخاب کنید.
 • در زمان خرید به ضخامت قابلمه‌ها دقت داشته باشید. در صورتی که قابلمه مورد نظر ضخامت کمی داشته باشد، زودتر از زمان مورد نظر  غذا دچار سوختگی می‌شود.
 • یکی دیگر از ویژگی‌های قابلمه نچسب بودن آن است. به هیچ عنوان نباید غذا کف و اطراف قابلمه، چسبیده شود.
 • توصیه می‌شود قابلمه‌ای خریداری کنید که به طور یکسان حرارت و گرما را پخش کند. ضمن آن‌که گرما غذا را در مدت زمان بیشتری حفظ کند.
 • قابلمه‌ای را انتخاب و خریداری کنید که درون آن ویتامین مواد غذایی بین نرود.
 • در سرویس مورد نظر، طول عمر و دوام حرف اول را می‌زند.
 • به غیر از موارد بالا به تعداد پارچه و درب آن نیز دقت داشته باشید. به طور معمول قابلمه‌هایی که سرویس هستند از  چهار پارچه شروع و در برخی مواقع تا سی پارچه ادامه دارد. درب سرویس مورد نظر، باید از جنس نشکن باشد.
 • قابلمه به گونه‌ای باید باشد که به هیچ عنوان چربی مواد غذایی را به خود نگیرد. همچنین، شست‌وشو آسان و راحت نیز بسیار اهمیت دارد.
 • در حال حاضر که سلامتی حرف اول را می‌زند، قابلمه‌ای را انتخاب کنید که از حداقل روغن استفاده شود.
 • به طور معمول سرویس‌های مورد نظر، دارای بدنه محکمی باید باشند. در صورتی که بدنه‌ این سرویس‌ها محکم نباشد، برخی از آن‌ها در زمان استفاده دچار تورفتگی می‌شوند.
 • به دسته‌های قابلمه دقت داشته باشید که به راحتی در دست جای گیرد.

سرویس قابلمه

 نکات مهم در نگهداری و استفاده از  سرویس قابلمه

در صورتی که از قابلمه‌های خود به درستی استفاده کنید، عمر بیشتری خواهند داشت. پس بهتر است تا در زمان استفاده به نکات مهم نگهداری توجه داشته باشید. یکی از این نکات، شستن آن با ابر و یا اسکاچ نرم است. این باعث می‌شود تا به هیچ عنوان سرویس مورد نظر دچار خط‌وخش نشود. البته این مورد را نباید فراموش کرد که با مایع ظرف‌شویی باید شسته شوند.

نکته مهم دیگر در  نگهداری  سرویس قابلمه، استفاده از شعله کم برای پخت غذا است. توصیه می‌شود برای شستن این سرویس‌ها از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید. علاوه بر آن‌که برای هم زدن غذا از ابزار پلاستیکی و یا چوبی باید استفاده کرد.

یکی دیگر از نکات مهم نگهداری، چیدن قابلمه‌ها است.  این سرویس‌ها را بهتر است درون هم قرار ندهیم. در صورتی که با کمبود جا مواجه هستید و قصد دارید تا این سرویس‌ها را درون هم قرار دهید، توصیه می‌شود تا کف آن‌ها را کاغذ و یا پارچه بگذارید.

اگر برای بار اول از قابلمه استفاده می‌کنید، باید کف و اطراف آن را با روغن کمی چرب کنید. حتماً دقت کنید که برخی از این سرویس‌ها در فر قابل استفاده نیستند. بعد از هر بار شستن، اجازه دهید تا قابلمه‌ها  به طور کامل  خشک و به هیچ عنوان قابلمه را پس از استفاده زیر آب سرد قرار ندهید.

نتیجه

با تمام صحبت‌هایی که در مورد سرویس قابلمه شد، باید گفت که این سرویس‌ها از شکل‌های متنوع و رنگ‌های زیادی برخوردار است. این باعث می‌شود تا بنا به سلیقه خود یکی از آن‌ها را انتخاب و خرید را انجام دهید. با این حال توجه داشته باشید که قابلمه خریداری شده باید دارای گارانتی چند ساله و خدمات پس از فروش باشد.

مطالب پیشنهادی:

لوازم آشپزخانه چوبی انتخابی ایده‌آل

کادویی شیک و لوکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *